Bourbon & Beyond artist schedule released

The schedule of events for Bourbon & Beyond is set, as the second annual festival gets set to return to Champions Park on Saturday, Sept. 22 and Sunday, Sept. 23.

The weekend offers the perfect blend of bourbon, food & music not found anywhere else in the world, assembled by festival producers Danny Wimmer Presents along with culinary curator Edward Lee and bourbon curator Fred Minnick.

In addition to sets from Sting, Robert Plant And The Sensational Space Shifters, John Mayer, Lenny Kravitz, Counting Crows and David Byrne and many more on three stages, there are workshops from the many distilleries present at the festival, plus demos from culinary experts Tom Colicchio, Stephanie Izard, Aarón Sánchez and Ray Garcia on The Mash Stage.

Band performance times and the schedule for bourbon workshops and culinary demos are as follows (subject to change):

Saturday, September 22

Barrel Stage
12:35 PM – Swimming With Bears
1:45 PM – Mindi Abair and the Boneshakers
2:55 PM – JJ grey & Mofro
4:50 PM – Brian Setzer’s Rockabilly Riot!
7:00 PM – David Byrne
9:30 PM John Mayer

Oak Stage
1:10 PM – Larkin Poe
2:20 PM – Joseph
3:45 PM – Keb’ Mo’
5:55 PM – Sheryl Crow
8:05 PM – Lenny Kravitz

Bluegrass Situation Stage / Big Bourbon Bar Stage
12:45 PM – Michael Cleveland & Flamekeeper
1:45 PM – Lindsay Lou
3:00 PM – Phoebe Hunt & The Gatherers
4:15 PM – Billy Strings
6:00 PM – Reignwolf (Big Bourbon Bar Stage)

Bourbon+ Workshop Tent
11:30 AM – Family Affair: The Russells (Jimmy, Eddie & Bruce Russell)
12:20 PM – The Art of Mingling & Blending (Joe Beatrice & John Little)
1:10 PM – Value Bourbon (Denny Potter, Beth Burrows & Josh Hollifield)
1:55 PM – Jack & Jim: What’s The Difference (Jeff Arnett & Fred Noe)
3:00 PM – Rare Whiskey (Larry Rice, Drew Kulsveen & Jane Bowie)
3:50 PM – Change: The Cultural Evolution in Food & Drink (Fawn Weaver & Tom Colicchio)
4:40 PM – Up The Barrel (Chris Morris & Colleen Thomas)
5:30 PM – Cool Malts (Kaveh Zamanian, Tripp Stimson & Paul Tomaszewski)
6:00 PM – The Audacity of Sourced Whiskey (John Foster, Josh Quinn & Marianne Eaves)

The Mash Stage
11:30 AM – The Legends & Lore of American Whiskey (Fred Minnick, Bernie Lubbers, Freddie Jo
12:10 PM – Bourbon Mixology: Slushie Time (Doug Kragel & Susie Hoyt)
12:50 PM – Bourbon Mixology: Higher Proof (Beth Burrows & Molly Wellmann)
2:00 PM – Beef & Bourbon (Jose Salazar, Kevin Ashworth, Stacie Stewart, Peggy Noe Stevens)
3:30 PM – What is Authenticity Anyway? (Edward Lee & Aaron Sanchez)
5:00 PM – Oil & Water: The Chemistry Of Good Food & Drink (Tom Colicchio & Fred Minnick)
6:30 PM – Bird & Bourbon (Alex Thomopolous, Anthony Lamas, David Danielson, Tim Laird, Steve Coomes)

 

Sunday, September 23
Barrel Stage
12:25 PM – The Magpie Salute
1:35 PM – The Record Company
3:05 PM -Benjamin Brooker
4:45 PM – Kaelo
6:45 PM – Counting Crows
9:10 PM – Sting

Oak Stage
11:50 AM – The Last Bandoleros
1:00 PM – Del McCoury Band
2:20 PM – Don Felder
3:50 PM – Blackberry Smoke
5:40 PM – Gov’t Mule
7:50 PM – Robert Plant & The Sensational Space Shifters

Bluegrass Situation Stage
1:00 PM – Michael Cleveland & Flamekeeper
2:00 PM – Ben Sollee
3:15 PM – River Whyless
4:30 PM – Madisen Ward And The Mama Bear
6:00 PM – The Travelin’ McCourys

Bourbon+ Workshop Tent
11:30 AM – Barrel Finishes (Wes Henderson, Elizabeth McCall, Trey Zoeller & John Hargrove)
12:20 PM – Beer & Bourbon (Jack Colt, Gary Valentine, Jane Bowie, Marianne Eaves & Pat Heist)
1:10 PM – Executive Round Table (Joseph Magliocco, Kaveh Zamanian, Campbell Brown, John Little, Jay Erisman, & Corky Riff)
2:00 PM – My Daddy Was A Moonshiner (Thomas Wade Daniels)
2:50 PM – Let Us Entertain You (Sara Barnes & Peggy Noe Stevens)
3:40 PM – We Don’t Need No Stinkin’ Master Distiller (Kaveh Zamanian & Jim Rutledge)
4:30 PM – Why Rye (Harden Wheatley, Kyle Henderson, Caleb Kilburn & Denny Potter)
5:20 PM – Family Affair: Van Winkles & Kulsveens (Julian, Preston, & Carrie Van Winkle; Britt & Drew Kulsveen)
6:00 PM – Bottled in Bond (Jay Erisman & Bernie Lubbers)

The Mash Stage
11:30 PM – A Look Back at the 1990s (Chuck Cowdery, Trey Zoeller & Susan Reigler)
12:10 PM – Local Grain, Big Fame (Ray Garcia, Jeptha Creed, Maker’s Mark)
12:50 PM – Bourbon Mixology: How to Get Sour (Death & Co., Jeremy Johnson, Meta Louisville)
2:00 PM – How Soy Sauce Conquered the World (Edward Lee, Erik Bruner Yang & Matt Jamie)
3:30 PM – Gather & Graze (Stephanie Izard, Ryan Rogers, Andrew McCabe, Patrick Hallahan, Bobby Valentine)
5:00 PM – Modern Traditions (Ray Garcia, Damaris Phillips, Don Felder)
6:30 PM – The Flavor Of Bluegrass (Ahktar Nawab, Annie Pettry, Del McCoury)

There are still a limited number of tickets and VIP packages available.